Mapa cerkwi

Powstała już niejedna mapa obszaru południowo-wschodniej Polski z zaznaczeniem zabytkowych cerkwi. Autorem prawdopodobnie najlepszej jest Stanisław Kryciński. W 2013r. w ramach promocji obszaru i jako pamiątka konferencji naukowej, pracownicy ASP w Warszawie stworzyli swoją mapę. Obszar tej mapy pokrywa się jednak prawie w całości z obszarem na mapie Krycińskiego. Jest to obszar dawnej greckokatolickiej diecezji przemyskiej.

Cerkwie jednak występują także poza tym obszarem. Lubelskie Roztocze, Zamojszczyzna i Chełmszczyzna pełne są tych pamiątek przeszłości i świadectw wschodniego Chrześcijaństwa. Stąd pomysł aby stworzyć mapę pełniejszą, po prostu MAPĘ CERKWI, od Szlachtowej w Pieninach po południowe Podlasie, czyli całego terenu objętego powojennymi przesiedleniami ludności…  Może powstanie kiedyś coś takiego, coś „profesjonalnego”, co będzie można wydać na papierze… Tymczasem jednak prezentuję pewien materiał roboczy: mapę wszystkich istniejących cerkwi południowo-wschodniej Polski z podziałem na obiekty drewniane i murowane – w systemie map Google (kliknij w obrazek poniżej):

mapa_polska

Kliknij w obrazek, zostaniesz przeniesiony do Map Google. Aby poprawnie wczytała się mapa musisz być zalogowany na swoim koncie Google.

Do opracowania niniejszej mapy przydały się:

  • mapa „Zabytkowe cerkwie południowo-wschodniej Polski” wyd. Stanisław Kryciński
  • przewodnik „Polska Niezwykła – Województwo lubelskie” wyd.Demart
  • własne doświadczenia zdobyte podczas wielu wycieczek terenowych
  • wykorzystano podkład OpenStreetMap

Życzę udanych wycieczek!